Adio, visul frumos s-a spulberat!

03 Mai 2017 16:18

1297 Vizualizari | 0 Comentarii

Loading the player...

Inca o lovitura guvernamentala pentru Iasi. Reprezentantii Ministerului Sportului anunta ca nu sunt bani pentru construirea unei sali polivalente in orasul nostru, asa cum se spera. De altfel, primarul Mihai Chirica a vorbit inca din vara anului trecut despre implementarea unui astfel de proiect, iar in decembrie 2016 chiar a anuntat ca a primit vesti de la Compania Nationala dfe Investitii privind construirea la Iasi a unei astfel de sali polivalente.

Visurile iesenilor de a avea o sala polivalenta de sport, care sa poata gazdui evenimente de anervurga, asa cum au loc la Cluj periodic, s-a naruit definitiv. La sfarsitul anului trecut, primarul ne dadea tuturor sperante.

“Incepem sa demaram un proiect sportiv, cu sala polivalenta. CNI ne-a facut comunicare saptamana trecuta ca ne ia in calcul pentru constructia unei sali de sport cu 16.000 de locuri. Deja am pregatit, ne-au cerut 5,4 hectare. E foarte bine, o sala de 16.000 de locuri va fi o sala regionala si va fi cea mai mare din Romania. Va deservi toata Regiunea de Nord-Est. Terenul il punem la dispozitie noi si ne-am angajat sa aducem si utilitatile. Colegii mei de la Cadastru deja au luat in calcul zona Moara de Vant, unde vom veni cu mai multe artere de circulatie, si in acest fel sa putem realiza si aceasta nazuinta a bnoastra, sa avem o sala de sport care sa ne reprezinte”, spunea, pe 23 decembrie 2016, primarul Mihai Chirica.

Astazi, in aceste sperante nu mai cred nici macar social-democratii ieseni. De altfel, un consilier local PSD a facut un apel catre toti politicienii Iasului sa sustina acest deziderat. Apelul a venit la scurt timp dupa ce Clujul a gazduit Campionatale Europene de Gimnastica Artistica.

“Am trait, asa, un sentiment de amaraciune pentru ca orasul nostru nu este inca, nu are forta inca de a gazdui un eveniment de asemenea amploare. Pe aceasta cale, fac un apel la unitate, ma adresez parlamentarilor, ma adresez Guvernului Romaniei, ma adresez consilierilor locali, primarului municipiului Iasi, presedntelui Consiliului Judetean sa facem un front comun, astfel incat in al 12-lea ceas sa ridicam la Iasi o sala multifunctionala”, a afirmat consilierul local PSD Florentin Ciubotaru.

Pimarul a precizat ca in bugetul din acest an sunt prinsi bani pentru proiectarea salii polivalente. Numai ca se pare ca vor ramane doar cu proiectul, pentru ca guvernantii au anuntat, in fata parlamentarilor, ca raspuns la interpelarea unui deputat PSD iesean, ca nu sunt bani pentru astfel de constructii.

“Dezvoltarea infrastructurii sportive si constructia unor noi sali polivalente este o prioritate pentru Ministerul Tineretului si Sportului, mai ales ca astfel de proiecte sunt prevazute si in programul de guvernare. Insa, in acest an, bugetul Ministerului Tineretului si Sportului nu permite demararea niciunei constructii noi, bugetul alocat investitiilor fiind extrem de mic si va permite doar mici reparatii urgente. Nici fondurile europene nerambursabile nu reprezinta o solutie, deoarece nu exista nicio linie de finantare pentru constructia de sali de sport de capacitate mare. Singura posibilitate pentru demararea unor astfel de lucrari ar fi prin intermediul Companiei Nationale de Investitii, in functie de prioritatile de investitii ale acesteia”, a afirmat secretarul de stat in Ministerului Tineretului si Sportului Cosmin Razvan Butuza.

Numai ca pe site-ul Companiei Nationale de Investitii, la capitolul obiective pentru urmatorii ani, nu se regaseste si sala polivalenta de la Iasi. Se prezinta insa pentru 2017 un complex sportiv de fotbal la Craiova, in valoare de peste 216 milioane de lei, dar si la Targu Jiu, suma pentru acesta din urma depasind 100 de milioane de lei. In 2018 si 2019 sunt vizate realizari in diferite alte orase. De altfel, nici in anul 2020 nu se face vreo referire la orasul nostru, singura speranta fiind la capitolul "alte proiecte", unde, printre diferite investitii din diferite domenii, se face o vaga referire si la "minim 5 sali de sport polivalente".

Madalina POPA , Georgian ZAMFIR

ADAUGA COMENTARIU

Nume

Adresa de e-mail

Comentariu

Security Code

Codul de securitate

Imagine noua

0 Comentarii

    Sportvezi toate stirile